UP logo FTK UP horizont bila cz

REGENERAČNÍ A SPORTOVNÍ MASÁŽE

UP logo FTK UP horizont bila cz

REGENERAČNÍ A SPORTOVNÍ MASÁŽE

Základní masérské hmaty

V regeneračních a sportovních masážích se používá pět základních masérských hmatů. Při masáži se vždy postupuje v následujícím pořadí: tření, hnětení, roztírání, tepání a chvění. Z hlediska účinků jednotlivých hmatů není přípustné, aby se uvedená posloupnost aplikovaných hmatů měnila. Každá sestava začíná úvodním třením a je zakončena závěrečným třením. U bříškatých svalů mohou být před závěrečným třením aplikovány ještě pasivní pohyby v kloubech končetin. Jedná se o pasivní pohyby při masáži přední strany dolní končetiny a při masáži horní končetiny.

Podle zvolené masírované oblasti a typu svalů nemusejí být do sestavy zařazeny všechny hmaty, některé se vynechávají. Stejně tak i podle typu prováděné masáže, zda se jedná o masáž regenerační, nebo sportovní.

Při sportovních masážích se jednotlivé hmaty provádějí v rychlém tempu a sledu za sebou, s vydatnou intenzitou, v krátkém časovém intervalu tak, aby působily dráždivě a stimulovaly organismus na následující výkon. Pozornost je věnována především tepacím technikám, na rozdíl od regeneračních masáží.

Cílem regeneračních masáží je naopak uklidnit, uvolnit organismus, odstranit únavu. Důraz je kladen hlavně na třecí a roztírací techniky, tepací techniky bývají často vynechávány.

Při aplikaci jednotlivých hmatů je potřeba respektovat anatomickou stavbu jednotlivých svalů a svalových skupin a směr svalových snopců. Rovněž je nutné zachovávat směr hmatů, a to směrem k srdci.

Intenzita jednotlivých hmatů se volí, jak již bylo uvedeno, podle typu masáže a podle masírované oblasti. Rovněž je potřeba i zohlednit osobu masírovaného jedince. Na stejně aplikovaný hmat mohou jedinci reagovat různě, podle své senzitivity, stavu svalového aparátu i možného pohybového omezení. Přílišná intenzita, která by mohla způsobit až podlitiny, může být kontraindikační, stejně tak i nízká intenzita nebude mít patřičné účinky a půjde spíše o „pouhé hlazení“.

 

Upozornění
V následujícím textu jsou uvozovkami označeny pomocné didaktické názvy (například „nůžky“), které se dlouhodobě osvědčily při vlastním vedení výuky regeneračních a sportovních masáží z hlediska metodiky nácviku a studentům se lépe vybavovaly. Následné schéma prezentuje základní hmaty (tření, hnětení, roztírání, tepání, chvění) a pasivní pohyby v kloubech.

Podstatné hmaty jsou pro větší názornost vlastního praktického nácviku doplněny o videoukázky jejich provedení. Jedná se o velmi krátké metodické videosekvence, přičemž jednotlivé prezentované hmaty jsou nejprve provedeny tak, že jejich dynamika odpovídá konkrétnímu hmatu a masírované oblasti. Většinou pak následuje výrazné zpomalení hmatu, aby byla názorně vidět vlastní technika provádění. Poté je videosekvence ukončena ve standardním tempu.

 

Základní hmaty

 

Tření

Tření zahrnuje hmaty, které působí nejpovrchněji a ovlivňují zejména kůži. Mechanickým tlakem i reflexní odezvou způsobují její mírné zčervenání. Tření zvyšuje prokrvení podkožní tkáně, a tím urychluje krevní oběh a prohřátí tkání a zároveň urychluje mízní oběh. Působí tak na rychlejší výměnu látek ve tkáních.

Při výběru jakékoliv masážní sestavy se vždy začíná úvodním třením a končí závěrečným třením. Třecí techniky jsou v masážích nejvíce používanými hmaty. Při tření využívá masér buď obě ruce, nebo pouze jednu, vždy podle typu masírované oblasti. Tlak na příslušnou oblast není příliš velký, ale hmat je kompaktní, kdy ruka je svou příslušnou částí pevně v kontaktu s kůží masírovaného. Hmaty se provádějí směrem k srdci zpravidla v dlouhých tazích. U bříškatých svalů je pro zvýšení drenážního lymfatického efektu nutné vyvíjet intenzivní tlak mezi prsty a palcem (je v opozici proti prstům). Pohyb rukou je podle masírované oblasti veden rovně nebo krouživě po spirále.

 

Techniky tření

  • plochou dlaní/ě,
  • obtahováním,
  • přes ruku („polož a rozjeď“),
  • bříšky prstů („klikatě“),
  • hřbety rukou („misky“),
  • nůžkovým hmatem („nůžky“),
  • kolébkou.

 

Tření plochou dlaní/ě
Využívá se u všech masérských sestav kromě masáže šíje. U zad a končetin se provádí rovné tahy, u hrudníku, břicha a hýždě krouživé tahy. Podle zvolené masírované oblasti pracuje jedna nebo obě ruce maséra.

 

Tření plochou dlaní/ě

 

Metodika nácviku
Tlak působí do celé plochy dlaně, přičemž prsty doprovázejí pohyb ruky, který lze provádět od sebe i k sobě nebo krouživě v závislosti na zvolené masírované oblasti.
Metodická pomůcka: „prsty volně v kontaktu s pokožkou“.

 

 

Tření obtahováním
Využívá se u všech masérských sestav kromě masáže hrudníku a horní končetiny. U zad, břicha a dolních končetin se používají obě ruce a provádějí se rovné tahy. V oblasti šíje se jedná o tzv. dirigentský hmat, při kterém se kombinují rovné tahy tření plochou dlaní a tření hřbety rukou. V oblasti plosky chodidla, bérce a stehna pracuje v rovných tazích pouze jedna ruka.

 

Tření obtahováním

 

Metodika nácviku
Tlak působí na hřbet ruky (případně prstů), přičemž pohyb je prováděn hřbetem ruky směrem od maséra, zpět se vracíme celou plochou dlaně.
Metodická pomůcka: „tlak do hřbetu“.

 

 

 

 

Tření přes ruku („polož a rozjeď“)
Využívá se pouze při masáži končetin na jejich jednotlivých částech – lýtku, stehnu, předloktí, krajině bicepsu (horní končetiny), krajině tricepsu (horní končetiny) a na rameni. Vždy pracují obě ruce, které provádějí rovné tahy.

 

Tření přes ruku („polož a rozjeď“)

 

Metodika nácviku
Obě ruce se nejprve položí celou plochou na masírovanou oblast a teprve poté se zahájí (rozjede) pohyb směrem k srdci (proto „polož a rozjeď“). Palec je v opozici proti prstům, na začátku palce obou rukou směřují k sobě, ruce se pohybují stejným směrem a v pohybu se rytmicky střídají.
Vyvíjený tlak mezi palcem a prsty zvyšuje drenážní efekt hmatu.
Metodická pomůcka: „palec v opozici“.

 

 

Tření bříšky prstů („klikatě“)
Využívá se pouze u masáže zad. Vždy pracují obě ruce, které provádějí rovné tahy.

 

Tření bříšky prstů („klikatě“)

 

Metodika nácviku
Tlak působí do celé plochy dlaně, přičemž prsty doprovázejí pohyb ruky, který je prováděn rovně směrem od maséra. Zpět se vracíme „klikatě“ a tlak působí pouze do distálních článků 2.–4. prstu, které se „zabořují“ do podkoží. Prsty jsou od sebe mírně vzdáleny tak, aby byly masírovaným vnímány jako samostatné body.

 

 

Tření hřbety rukou („misky“)
Využívá se pouze u masáže břicha. Vždy pracují obě ruce, které provádějí krouživé tahy.

 

Tření hřbety rukou („misky“)

 

Metodika nácviku
Ruce jsou vloženy v sobě jako „misky“ a tlak působí do hřbetů prstů. Ruce se pohybují po spirále kolem pupku ve směru střevního traktu.

 

 

Tření nůžkovým hmatem („nůžky“)
Využívá se pouze u masáže Achillovy šlachy. Pracuje jedna ruka, která provádí rovné tahy.

 

Tření nůžkovým hmatem („nůžky“)

 

Metodika nácviku
Tlak je směřován mezi ukazovák a prostředník, které jsou ohnuty, a celá ruka provádí rovné tahy.

 

Tření kolébkou
Využívá se pouze u masáže Achillovy šlachy. Pracují obě ruce, které provádějí rovné tahy.

 

Tření kolébkou

 

Metodika nácviku
Prsty obou rukou jsou propleteny a tlak je vyvíjen mezi thenar (palcový val) a hypothenar (malíkový val). Ruce provádějí rovné tahy.

 

Hnětení

Hmaty, které svým způsobem provádění náleží do techniky hnětení, působí více do hloubky než třecí techniky a zasahují hlubší kožní vrstvy a další tkáně. Prostřednictvím hnětení se cíleně uvolňují měkké tkáně, tj. kůže a podkoží, svalová a vazivová tkáň. Hnětení ovlivňuje žilní a mízní oběh, který zrychluje, a tím zvyšuje látkovou výměnu.

Provádění hnětení je poměrně technicky obtížné a pro maséra náročné. Hnětení se řadí k nejúčinnějším a nejvydatnějším masážním hmatům. Používá se především u bříškatých svalů končetin. Na plochých svalech se vzhledem k technice provádění (nahrnutí, odtažení, povytažení, uchopení apod.) využívá hnětení pouze na jejich okrajových částech, a to pouze hnětení vlnovité, které je náležitě uvolňuje. Jedná se zejména o zevní okraj širokého svalu zádového, velkého svalu prsního a sestupné snopce svalu trapézového. Při hnětení využívá masér vždy obě ruce a hmaty se provádějí směrem k srdci.

 

Techniky hnětení

  • vlnovité,
  • uchopením – odtažením,
  • finské,
  • palci („podpichování“),
  • pěstmi („zavrtávání“),
  • vidlicí („kopřivka“),
  • pomalým válením.

 

Hnětení vlnovité
Využívá se u všech masérských sestav. U masáže zad se provádí pouze na zevním okraji širokého svalu zádového a u masáže hrudníku na okraji velkého svalu prsního. Při masáži břicha se provádí v oblasti přímého i šikmých svalů břišních (na bocích) a při masáži šíje v oblasti sestupných snopců svalu trapézového. U dolní končetiny se hnětením vlnovitým ošetřuje oblast Achillovy šlachy, lýtka, stehna a hýždě. U masáže horní končetiny se používá u dlaně, předloktí, krajiny bicepsu a tricepsu. Vždy pracují obě ruce maséra, které se v pohybu plynule střídají. Hnětení vlnovité je náročné na osvojení správné techniky provádění.

 

Hnětení vlnovité

 

Metodika nácviku
Ruce jsou položeny na masírované oblasti tak, aby bříško palce směřovalo do dlaně druhé ruky. Palec ruky postupně nahrnuje svalovinu k prstům a malíkové hraně druhé ruky, které ji podebírají šikmo vzhůru směrem k palci až do horizontálního postavení prstů (ruce se pohybují proti sobě). Poté se ruka z palce překlopí na malíkovou hranu a z malíkové hrany na palec a pohyb se opakuje. Lokty paží směřují do stran a jsou od těla. Při masírování je nezbytné předávat mezi prsty svalovinu, tzv. udržet vlnu a tzv. neštípat.
Metodická pomůcka: „palec proti prstům druhé ruky“.

 

 

Hnětení uchopením – odtažením
Využívá se pouze při masáži končetin na jejich jednotlivých částech – lýtku, stehnu, krajině bicepsu a tricepsu (horní končetiny). Vždy pracují obě ruce.

 

Hnětení uchopením – odtažením

 

Metodika nácviku
Masírovaná oblast se nachází mezi rukama. Tlak směřuje mezi dlaně a prsty, které jsou propnuty. Sval stiskneme, povytáhneme směrem k sobě a velmi rychle pustíme. Tento postup několikrát opakujeme a ruce posouváme směrem k srdci.

Pokud jsou svalová bříška bicepsu a tricepsu horní končetiny drobná, lze hmat modifikovat. Pak by se ruce celou plochou položily na krajinu bicepsu (nebo tricepsu) tak, že palec je v opozici proti prstům a tlak směřujeme mezi palec a prsty ruky. Sval stiskneme, povytáhneme směrem k sobě a velmi rychle pustíme.

 

 

 

Hnětení finské
Využívá se pouze při masáži končetin, u dolní končetiny v oblasti lýtka a stehna, u horní končetiny v oblasti předloktí, krajině bicepsu, tricepsu a v oblasti ramene. Vždy pracují obě ruce. Finské hnětení lze provádět třemi možnými způsoby, které se odlišují pohyby v palcích. Rozlišujeme tzv. slalom, spirálky a křížky. Kvalitně provedené finské hnětení je pro maséra fyzicky velmi náročné.

 

Hnětení finské


Metodika nácviku
Masírovaná oblast se nachází mezi rukama. Tlak směřuje mezi dlaně a prsty, které jsou propnuty. Dlaně a prsty „nadzvedávají“ a tisknou svalovinu k sobě tak, aby vytvořily dostatečný podklad (svalovou hmotu) pro práci palců. Bříška obou palců zaboříme do svaloviny a provádíme jeden z možných pohybů:

  • „slalom“ – oba palce se pohybují souběžně a klikatě;
  • „spirálky“ – palce pracují samostatně, ale současně, každý po spirále; obě spirálky se od sebe rozbíhají;
  • „křížky“ – palce se pohybují přímo proti sobě „zik-zak“.

Pro správné provedení hmatu je nutné dostatečně dlaněmi a prsty „fixovat“ svalovou masu tak, aby palce „pronikly“ do potřebné hloubky. Pokud není vyvíjen potřebný tlak a svalová masa se „rozpadne“, je nutné hmat přerušit a znovu ji „nadzvednout, stisknout a zafixovat“.
Metodická pomůcka: „fixuj“.

 

 

Hnětení palci („podpichování“)
Využívá se pouze při masáži Achillovy šlachy. Vždy pracují obě ruce.

 

Hnětení palci („podpichování“)

 

Metodika nácviku
Palce položíme ze stran Achillovy šlachy. Tlak směřuje kolmo z obou stran pod Achillovu šlachu, přičemž palce směřují k sobě zevním a vnitřním okrajem nehtového lůžka.

 

Hnětení pěstmi („zavrtávání“)
Využívá se pouze při masáži hýždě. Vždy pracují obě ruce, které se v pohybu rytmicky střídají.

 

Hnětení pěstmi („zavrtávání“)

 

Metodika nácviku
Ruka je sevřena v pěst a tlak je směřován do proximálních článků prstů. Pěstí provádíme v oblasti hýždě zevní rotaci, „zavrtáváme se“, a ruce se v pohybu pravidelně střídají.

 

Hnětení vidlicí („kopřivka“)
Využívá se pouze při masáži ramene. Vždy pracují obě ruce, které se v pohybu rytmicky střídají.

 

Hnětení vidlicí („kopřivka“)

 

Metodika nácviku
Ruce jsou položeny na rameno tak, že hřbety rukou jsou natočeny k masérovi. Palec je v opozici proti prstům. Tlak směřuje do ohbí mezi palec a ukazovák, kterým působíme na masírovanou oblast. Ruce rotují proti sobě rytmicky tam a zpět.
Metodická pomůcka: „vidím si hřbety rukou“.

 

Hnětení pomalým válením
Využívá se pouze při masáži horní končetiny v oblasti předloktí a krajině bicepsu a tricepsu. Vždy pracují obě ruce.

 

Hnětení pomalým válením

 

Metodika nácviku
Masírovaná oblast se nachází mezi rukama. Tlak směřuje mezi dlaně a prsty, které jsou propnuty. Ruce se pohybují protisměrně proti sobě a kolmo na svalová vlákna. Pohyb je prováděn velmi pomalu a ruce se posunují postupně směrem k srdci.

 

 

Roztírání

Roztírání zahrnuje hmaty, které působí především do hlubších vrstev na podkožní tkáně, svalstvo a vazivo. Roztíráním se zvyšuje prokrvení podkožní tkáně a zrychluje se mízní oběh. Dochází k rychlejší látkové přeměně. Pouze prostřednictvím roztíracích technik se ošetřují jednotlivá kloubní spojení. Roztírací techniky se ve větší míře a frekvenci používají v místech zvýšeného svalového tonu i svalových spasmů, zjizvených tkání a v místech srůstů.

Roztírací hmaty jsou zastoupeny ve všech masážních sestavách. Ve větším rozsahu jsou jednotlivé roztírací hmaty využívány u kloubů končetin a plochých svalů. Při roztírání používá masér buď obě ruce, nebo pouze jednu, vždy podle typu masírované oblasti. Hlavním roztíracím „nástrojem“ maséra je palec, který je namáhán poměrně velkou silou. Tlak na masírovanou oblast je v porovnání s třením poměrně velký. Hmaty se provádějí směrem k srdci většinou krouživě po spirále nebo i rovně. V místech zvýšeného svalového tonu se každý hmat provádí ve větším počtu opakování, s různou intenzitou, směrem přítlaku a rychlostí.

 

Techniky roztírání

  • patkou,
  • špetkou,
  • čtyřmi prsty,
  • osmi prsty,
  • palcem/ci,
  • pěstí,
  • malíkovou hranou,
  • vidlicí,
  • nůžkovým hmatem („nůžky“).

 

Roztírání patkou
Využívá se u všech masérských sestav kromě masáže břicha. U masáže zad, hrudníku a šíje pracuje jedna ruka, která se pohybuje po spirále vždy směrem od páteře s přítlakem šikmo vzhůru. U masáže končetin pracuje podle zvolené oblasti většinou jedna ruka, u kolenního kloubu zpravidla obě.

 

Roztírání patkou

 

Metodika nácviku
Tlak působí do dolní části dlaně, tzv. patky, což může být část palcového nebo malíkového valu. Uvolněné prsty doprovázejí pohyb ruky, který se provádí většinou po spirále v závislosti na zvolené masírované oblasti.
Metodická pomůcka: „nezalamovat zápěstí“.

 

 

Roztírání špetkou
Využívá se u masáže šíje a břicha a při ošetření kloubů končetin. Podle zvolené masírované oblasti pracuje jedna nebo obě ruce maséra. Hmaty se provádějí krouživě po spirále, u masáže břišní krajiny je nezbytné respektovat směr střevního traktu.

 

Roztírání špetkou

 

Metodika nácviku
Tlak působí do distálních článků prstů, které se vzájemně dotýkají (masírovaný cítí pouze jeden bod). Pohyb je prováděn krouživě po spirále.

 


Roztírání čtyřmi prsty
Využívá se pouze při masáži zad, hrudníku a šíje. Pracuje vždy jedna ruka, která se pohybuje po spirále vždy směrem od páteře s přítlakem šikmo vzhůru.

 

Roztírání čtyřmi prsty

 

Metodika nácviku
Tlak působí do distálních článků 2.–4. prstu, které se „zabořují“ do podkoží. Prsty jsou od sebe mírně vzdáleny tak, aby byly masírovaným vnímány jako samostatné body. Pohyb ruky je prováděn krouživě po spirále.
Metodická pomůcka: „prsty od sebe“.

 

 

Roztírání osmi prsty
Využívá se pouze při masáži zad, hrudníku a hýždě. Pracují vždy obě ruce, které se pohybují krouživě po spirále s přítlakem šikmo vzhůru.

 

Roztírání osmi prsty

 

Metodika nácviku
Ruce jsou položeny na sobě a jejich jednotlivé prsty se pravidelně střídají. Tlak působí do distálních článků 2.–4. prstů, které se „zabořují“ do podkoží. Pohyb rukou je prováděn krouživě po spirále, která je větší než u roztírání čtyřmi prsty.

 

 

Roztírání palcem/ci
Využívá se u všech masérských sestav kromě masáže hrudníku a břicha. Podle zvolené masírované oblasti pracuje jedna nebo obě ruce maséra v rovných tazích nebo krouživě po spirále. Rozsah spirály je volen podle svalového napětí. Palce se pohybují souhlasně nebo se v pohybu pravidelně střídají.

 

Roztírání palcem/ci

 

Metodika nácviku
Tlak působí do distálního článku palce. Pohyb je prováděn krouživě po spirále nebo rovně.

 

 

Roztírání pěstí
Využívá se pouze u masáže zad, plosky chodidla a dlaně. Pracuje jedna ruka, která provádí rovné tahy nebo se „zavrtává“.

 

Roztírání pěstí

 

Metodika nácviku
Ruka je sevřena v pěst a tlak je směřován do proximálních článků prstů. Pěstí provádíme rovné tahy nebo se „zavrtáváme“.

 

 

Roztírání malíkovou hranou
Využívá se pouze u masáže šíje a při ošetření lopatky. Pracuje jedna nebo obě ruce souběžně a provádějí rovné tahy nebo se pohybují krouživě po spirále.

 

Roztírání malíkovou hranou

 

Metodika nácviku
Ruka s propnutými prsty je položena malíkovou hranou na masírovanou oblast a tlak je směřován do hrany ruky. Pohyb je veden po spirále nebo rovně.

 

 

Roztírání vidlicí
Využívá se pouze u masáže šíje, prstů končetin a zápěstí. V rovných tazích pracuje jedna nebo obě ruce souhlasně nebo se v pohybu pravidelně střídají.

 

Roztírání vidlicí

 

Metodika nácviku
Tlak je směřován mezi distální článek palce a ukazováku, mezi nimiž je masírovaná oblast. Pohyb je veden rovně.

 

Roztírání nůžkovým hmatem („nůžky“)
Využívá se pouze u masáže prstů. Pracuje jedna ruka, která provádí rovné tahy.

 

Roztírání nůžkovým hmatem („nůžky“)

 

Metodika nácviku
Tlak je směřován mezi ukazovák a prostředník, které jsou ohnuty, a celá ruka provádí rovné tahy.

 

Tepání

Hmaty při tepání představují v podstatě údery, které jsou modifikovány postavením části ruky maséra, která dopadá v různé frekvenci a intenzitě na masírovanou oblast. Tepání působí na povrch kůže i do hloubky podkoží a ovlivňuje svalový tonus. Podle intenzity tepání dochází ke změně v průsvitu cév, silné tepání způsobuje vazodilataci (rozšíření cév), slabé tepání způsobuje přechodně vazokonstrikci (zúžení cév).

Tepací hmaty jsou vzhledem k rychlosti provedení velmi náročné na koordinaci pohybu i na celkovou techniku provedení. Jsou zastoupeny ve všech masážních sestavách. Používají se ve větší míře k přípravě a stimulaci na sportovní výkon. V případě, že budeme sledovat uklidňující účinek masáže, její regenerační působení, budou tepací techniky užity velmi jemně nebo některé hmaty mohou být vynechány. Při tepání používá masér obě ruce, které se v pohybu pravidelně střídají (neplatí u kombinovaného hmatu – tepáním s chvěním). Tepání začíná pomalejší frekvencí i intenzitou, které postupně vzrůstají a poté opět jejich frekvence i intenzita pozvolna slábne. Hmaty se provádějí směrem k srdci a ruce musejí dopadat kolmo na směr svalových vláken, kosterním útvarům se vyhýbáme.

 

Techniky tepání

  • tleskáním,
  • pleskáním,
  • smetáním,
  • vějířem,
  • sekáním,
  • konečky prstů („klavír“),
  • pěstmi („buben“),
  • tepání s chvěním („zadělávání těsta“).

 

Tepání tleskáním
Využívá se pouze při masáži zad a hrudníku. Pracují obě ruce, které se rytmicky střídají.

 

Tepání tleskáním

 

Metodika nácviku
Ruce s propnutými prsty (těsně nad masírovanou oblastí) střídavě v rychlé frekvenci dopadají celou plochou (dlaní i prsty) na masírovanou oblast. Pohyb vychází z loketních kloubů, které jsou u těla, přičemž zápěstí i prsty jsou zpevněné.
Metodická pomůcka: „zpevněný paňáca, lokty u těla“.

 

 

Tepání pleskáním
Využívá se pouze při masáži zad a hrudníku. Pracují obě ruce, které se rytmicky střídají.

 

Tepání pleskáním

 

Metodika nácviku
Prsty s dlaní vytvářejí „stříšku“, ruce střídavě v rychlé frekvenci dopadají pouze obvodem dlaně a prstů (okrajem vytvořené „stříšky“) na masírovanou oblast a s vytvořeným vzduchovým polštářem při úderu ovlivňují danou oblast. Ruce jsou těsně nad masírovanou oblastí. Pohyb vychází z loketních kloubů, které jsou u těla, přičemž zápěstí je zpevněné.
Metodická pomůcka: „zpevněný paňáca, lokty u těla“.

 

 

Tepání smetáním
Využívá se při masáži zad, hrudníku, břicha a šíje. U masáže dolních končetin se provádí pouze v oblasti lýtka, u horních končetin v oblasti předloktí a krajině bicepsu a tricepsu. Pracují obě ruce, které se v pohybu rytmicky střídají. Tepání smetáním je náročné na osvojení správné techniky provádění.

 

Tepání smetáním

 

Metodika nácviku
Paže jsou pokrčeny v loktech, které směřují zeširoka do stran, prsty i zápěstí jsou mírně propnuty. Díváme se do dlaní a ruce jsou za sebou tak, že prsty, které jsou v horizontále, se částečně překrývají. Zevní rotací v zápěstí (tzv. pohlavek) distální články 3.–5. prstu zlehka podeberou svalovou hmotu. Ruce se v pohybu pravidelně střídají, provádějí tzv. mlýnek. Neohýbat zápěstí ani prsty, pohyb vychází především z rotace v zápěstí a z loketních kloubů.
Metodická pomůcka: „vidím si do dlaní, rotace zápěstí, lokty od těla“.

 

 

Tepání vějířem
Tepání vějířem působí do hloubky a využívá se při masáži zad, hrudníku a šíje. U masáže dolních končetin se provádí v oblasti lýtka a krajině quadricepsu, u horních končetin v krajině bicepsu, tricepsu a v oblasti ramene. Pracují obě ruce, které se rytmicky střídají. Tepání vějířem je náročné na osvojení správné techniky provádění.

 

Tepání vějířem

 

Metodika nácviku
Paže jsou pokrčeny v loktech, které jsou u těla, a dlaně směřují proti sobě. Ruce střídavě v rychlé frekvenci dopadají hranou malíku (na niž mírně pokrčeny dopadají ostatní prsty) na masírovanou oblast. Pohyb vychází z maximálně uvolněného zápěstí. Při masáži ramene jsou lokty od těla, díváme se do dlaní a ruce jsou za sebou.
Metodická pomůcka: „uvolněné zápěstí, lokty u těla (neplatí pro rameno)“.

 

 

Tepání sekáním
Tepání sekáním působí z tepacích hmatů nejvíce do hloubky a využívá se pouze při masáži hamstringů (svalů na zadní straně stehna). Pracují obě ruce, které se rytmicky střídají.

 

Tepání sekáním

 

Metodika nácviku
Paže jsou pokrčeny v loktech, dlaně směřují proti sobě a prsty jsou propnuty. Ruce střídavě v rychlé frekvenci dopadají celou hranou ruky na masírovanou oblast. Pohyb vychází z loketních kloubů, které jsou u těla, přičemž zápěstí i prsty jsou zpevněné.
Metodická pomůcka: „zpevněné prsty i zápěstí, lokty u těla“.

 

 

Tepání konečky prstů („klavír“)
Využívá se pouze u masáže břicha. Pracují obě ruce, které poklepávají celou břišní oblast.

 

Tepání konečky prstů („klavír“)

 

Metodika nácviku
Distální články prstů jemně poklepávají břišní krajinu jako při „hře na klavír“.

 

Tepání pěstmi („buben“)
Tepání pěstmi působí do hloubky a využívá se pouze u masáže hýždě. Pracují obě ruce, které se v pohybu rytmicky střídají.

 

Tepání pěstmi („buben“)

 

Metodika nácviku
Ruce sevřené v pěsti střídavě v rychlé frekvenci dopadají na masírovanou oblast. Pohyb vychází z maximálně uvolněného zápěstí.
Metodická pomůcka: „uvolněné zápěstí“.

 

Tepáním s chvěním („zadělávání těsta“)
Využívá se pouze při masáži přední strany dolní končetiny v oblasti stehna. Pracují obě paže – jedna fixuje kolenní kloub, druhá „zadělává těsto“. Kombinovaný hmat tepáním s chvěním je náročný na osvojení správné techniky provádění.

 

Tepáním s chvěním („zadělávání těsta“)

 

Metodika nácviku
Jedna ruka shora fixuje pokrčenou dolní končetinu za kolenní kloub, druhá paže (která je blíže k trupu masírovaného) je podvlečena pod pokrčenou dolní končetinou. Paže se pohybuje po oblouku tak, že vnitřní stranou předloktí dopadne na zadní stranu stehna a pak pohybem v maximálně uvolněném zápěstí ho podebere dlaní „zaklapne“. Pohyb se cyklicky opakuje.
Metodická pomůcka: „předloktí a zaklapnout“.

 

 

Chvění

Pro správné provedení hmatů je nezbytné naprosto uvolněné svalstvo, čemuž u masáže končetin napomáháme jejich polohováním. Chvění zvyšuje prokrvení a působí reflexně. Podle intenzity chvění dochází k stimulaci nebo uvolnění. Silné chvění zvyšuje svalový tonus a dráždivost, naopak slabé chvění vyvolává relaxaci.
Chvění je zastoupeno ve všech masážních sestavách kromě masáže šíje. Při chvění využívá masér buď obě ruce, nebo jednu, vždy podle typu masírované oblasti. Rychlými krátkými pohyby ruky většinou do stran dochází k vibraci dané oblasti.

 

Techniky chvění

  • dlaněmi,
  • vidlicí,
  • rychlým válením,
  • vytřásáním.

 

Chvění dlaněmi
Využívá se pouze při masáži zad a břicha. U masáže zad pracují obě ruce, u masáže břicha (podle velikosti břišní krajiny) většinou jedna ruka ve vibracích.

 

Chvění dlaněmi

 

Metodika nácviku
Ruka velmi rychle v krátkých intervalech vibruje do stran, u masáže břicha i jemně nahoru a dolů. U masáže zad se ruce (jedna v mírném opoždění) posouvají ve vibracích podél páteře.

 

 

Chvění vidlicí
Využívá se při masáži hrudníku, u dolní končetiny v oblasti lýtka, stehna a hýždě, u horní končetiny v oblasti ramene. Pracuje vždy jedna ruka ve vibracích.

 

Chvění vidlicí

 

Metodika nácviku
Ruka je v kontaktu s masírovanou oblastí vytvořeným ohbím mezi palcem a ukazovákem. Ruka velmi rychle v krátkých intervalech vibruje do stran.

 

 

 

Chvění rychlým válením
Využívá se pouze při masáži končetin v oblasti stehna, předloktí, krajině bicepsu a tricepsu horní končetiny. Vždy pracují obě ruce.

 

Chvění rychlým válením

 

Metodika nácviku
Masírovaná oblast se nachází mezi rukama. Tlak směřuje mezi dlaně a prsty, které jsou propnuty. Ruce se pohybují protisměrně proti sobě a kolmo na svalová vlákna. Pohyb je prováděn velmi rychle a ruce se posunují postupně směrem k srdci.

 

 

Chvění vytřásáním
Využívá se pouze při masáži hrudníku a končetin, při jejich celkovém vytřásání. Vždy pracují obě ruce.

Metodika nácviku
Dochází k jemnému vytřesení masírované oblasti. U hrudníku ruce pod lopatkami zlehka (s výdechem masírovaného) nadzvednou hrudní koš a jemně ho vytřesou. Dolní končetinu uchopíme za patu a v tahu jemně vytřeseme zejména do stran, horní končetinu uchopíme za zápěstí a v lehkém tahu jemně vytřeseme do stran, nahoru i dolů.

 

Pasivní pohyby

Při masáži končetin se do masérské sestavy zařazují pasivní pohyby v kloubech. U masáže přední strany dolní končetiny a při masáži horní končetiny jsou zařazeny za chvění vytřásáním a před celkové závěrečné tření. Pasivní pohyby zlepšují pohyblivost v kloubech, zvyšují prokrvení a dráždí hluboká nervová zakončení.

Pro správné provedení je nezbytné, aby svaly byly maximálně uvolněné a do pohybu se neaktivovaly. Masírovaný by měl být naprosto pasivní. Pohyb s končetinou je nutné provádět velmi pomalu. Začínáme pohyby malého rozsahu, který pozvolna zvětšujeme. Kroužení se provádí na obě dvě strany.

 

Pasivní pohyby

  • flexe a extenze (ohýbání a natahování),
  • addukce a abdukce (přitažení a odtažení),
  • cirkumdukce (kroužení),
  • kombinované pohyby ve více kloubech.