Masérské sestavy
Regenerační a sportovní masáže rozlišují sedm masérských sestav, mezi které patří masáž zad, šíje, hrudníku, břicha, dolních končetin (přední i zadní strany) a masáž horních končetin. Jednotlivé sestavy mohou být aplikovány samostatně, nebo se mohou vzájemně doplňovat a spojovat až po masáž celého těla. Každá sestava má určenou posloupnost základních masérských hmatů, mezi které mohou být zařazeny hmaty doplňkové.
Vzhledem k vysoké četnosti vertebrogenních obtíží u současné populace bývá nejčastěji vyhledávanou masáží masáž zad, která bývá velmi často spojena s masáží šíje. Podobně je tomu i v případě masáže hrudníku, na kterou obvykle navazuje masáž břicha. Při masáži dolních končetin se spojuje masáž zadní a přední strany dolní končetiny.
V případě, že masírovaný jedinec zvolí masáž celého těla, je možné pořadí jednotlivých sestav provést následujícími způsoby.
Pořadí sestav – 1. postup
Tento způsob preferuje pohodlí masírovaného jedince, s kterým je minimálně manipulováno z hlediska zaujímání potřebných poloh při masáži jednotlivých tělesných segmentů:
- masáž zad,
- masáž dolní končetiny – zadní strany,
- masáž dolní končetiny – přední strany,
- masáž hrudníku,
- masáž břicha,
- masáž horní končetiny,
- masáž šíje.
Pořadí sestav – 2. postup
Při tomto způsobu je nejprve ošetřeno svalstvo trupu a teprve poté jsou masírovány končetiny:
- masáž zad,
- masáž hrudníku,
- masáž břicha,
- masáž dolní končetiny – přední strany,
- masáž dolní končetiny – zadní strany,
- masáž horní končetiny,
- masáž šíje.
Vysvětlivky k uvedeným schématům prezentujícím jednotlivé sestavy
TŘ | Tření |
HN | Hnětení |
RO | Roztírání |
TE | Tepání |
CH | Chvění |
PP | Pasivní pohyby |
DK | Dolní končetina (celá) |
HK | Horní končetina (celá) |
1–7 | Pořadí sestav s preferencí pohodlí masírovaného jedince |
⇒ | Tučně jsou vyznačeny základní hmaty, které jsou v sestavě nezbytné. |
⇒ | V jednotlivých masérských sestavách jsou uvedeny i ostatní doplňující hmaty, které nemusejí být do sestavy zařazeny. |
⇒ | Uvozovkami jsou označeny pomocné didaktické názvy (například „zadělávání těsta“), které se dlouhodobě osvědčily při vlastním vedení výuky regeneračních a sportovních masáží z hlediska metodiky nácviku a studentům se lépe vybavovaly. |
⇒ | V případě upřesnění místa masírované oblasti nebo při změně polohy masírované části, eventuálně její fixaci (zejména u končetin), je upozornění pro větší přehlednost uvedeno za hmatem. |
⇒ | Jednotlivé masérské sestavy vycházejí z popisu základních hmatů a jsou dále upřesněny a popsány v konkrétních metodických kartách. |
⇒ | Ve vlastní masérské praxi si masér volí doplňující hmaty z daleko širšího spektra, které často kombinuje i s jinými masérskými technikami. Například před masáž zad zařadí akupresuru plosky chodidel nebo pro větší uvolnění využije lávové kameny nebo rašelinové polštářky, zařadí prvky ze shiatsu masáží apod. V sestavě tak maximálně využije svých znalostí, dovedností a získaných zkušeností tak, aby masáž byla šita na míru individuálním potřebám masírovaného jedince. |
Masáž zad
Základní polohou u masáže zad je leh na břiše, paže jsou volně podél těla. Postavení hlavy je dáno jednak zvoleným lehátkem a rovněž i pohybovým omezením v oblasti krční páteře. U lehátek s hlavovým límcem (čelní opěrkou) či středovým otvorem pro oblast hlavy je preferováno postavení hlavy v ose těla. U lehátek bez těchto doplňků je hlava rotována stranou a během masáže masírovaný jedinec většinou mění její polohu. Při tomto postavení hlavy by však nemělo docházet k úklonu trupu v krčních a hrudních segmentech, celá páteř by se měla nacházet v ose těla. Při dalších pohybových omezeních lze příslušné tělesné segmenty podložit polohovacími polštáři nebo smotaným ručníkem. Polohovací pomůcky se často používají k vypodložení bérců nebo u žen v případě větších prsou k vypodložení pletence ramenního.
Masírovaný jedinec má dostatečně odhalená záda, včetně bederní krajiny a částečně i oblast hýždí. Dolní končetiny i hýždě jsou z hygienických důvodů i teplotního komfortu masírovaného zakryty osuškou.
Před nanesením masážního prostředku je možné provést „diagnostickou vlnu“. Po dokončení třecích hmatů (na obou stranách zad současně) se nejprve masíruje jedna polovina zad (vzdálenější od pozice maséra), tzv. přes tělo, poté druhá. Techniky chvění i závěrečné tření se provádějí v závěru masérské sestavy, na obou stranách zad současně.
Masér stojí buď za hlavou masírovaného (úvodní i závěrečné tření, chvění), nebo u protilehlého boku masírované osoby (hnětení, roztírání, tepání). Při roztírání je vhodné stát až u pánve, aby byl přítlak jednotlivých hmatů veden šikmo vzhůru.
Tření a chvění se provádí v oblasti celé plochy zad. Roztírání patkou, čtyřmi prsty, osmi prsty, palcem, pěstí a tepání tleskáním, pleskáním a vějířem pouze v oblasti vzpřimovače trupu.
Masáž dolní končetiny – zadní strana
Při masáži zadní strany dolní končetiny je výchozí polohou leh na břiše s přesahem dolních končetin přes hranu lehátka tak, aby špičky nohou směřovaly směrem dolů a dolní končetiny byly maximálně uvolněny. Masírovaná končetina je odhalena včetně hýždě, která je při masáži zadní strany dolní končetiny také ošetřena. Nemasírovaná dolní končetina je zahalena osuškou, aby se zvýšil teplotní komfort masírovaného. Masáž zadní strany dolní končetiny je pro maséra poměrně fyzicky i technicky náročná, neboť působí na skupiny velkých bříškatých svalů.
Při masáži stojí masér buď vzadu za chodidly masírovaného, zejména při úvodním i závěrečném tření, kdy ošetřuje celou dolní končetinu, a také při ošetření plosky chodidla, nebo se přesouvá na stranu masírované končetiny. Zboku masíruje Achillovu šlachu (kromě tření kolébkou a „podpichování“), lýtko (kromě hnětení uchopením – odtažením a finského hnětení), stehno (kromě hnětení uchopením – odtažením a finského hnětení) a hýždi.
Úvodním třením masér nanese masážní přípravek na celou plochu zadní strany dolní končetiny a všechny její oblasti, včetně hýždě. Potom již postupně masíruje jednotlivé části – plosku, Achillovu šlachu, lýtko, zadní a boční strany stehna, hýždi; vždy v daném pořadí aplikovaných hmatů (tření – hnětení – roztírání – tepání – chvění). Během masírování jednotlivých částí masér dolní končetinu polohuje. Převážně provádí flexi (ohnutí) v kolenním kloubu tak, aby masírovaná oblast byla maximálně uvolněná. Na závěr masáže provede závěrečné tření na celé dolní končetině.
Masáž dolní končetiny – přední strana
Základní polohou u masáže dolní končetiny – přední strany je leh na zádech (paty jsou na podložce), paže jsou volně podél těla. Nemasírovaná dolní končetina je zakryta osuškou, aby se zvýšil teplotní komfort masírovaného.
Masér stojící vzadu u chodidel masírovaného rozetře úvodním třením masážní prostředek na celou plochu přední strany dolní končetiny. Ve stejném postavení pak masíruje jednotlivé části dolní končetiny – prsty, nárt a kotníky. Při masáži bérce, kolenního kloubu a stehna (kromě hnětení uchopením – odtažením a finského hnětení) se nachází na boku masírované osoby.
Během ošetření kolenního kloubu a stehna dochází při masáži k polohování dolní končetiny ve smyslu flexe (ohnutí) v kolenním kloubu. Při aplikaci těchto hmatů může masér přisednout k masírovanému tak, aby se mu hmaty prováděly co nejlépe a nejefektivněji.
U hmatu chvění rychlým válením ošetřuje masér celou oblast stehna (zevní, přední, vnitřní i jeho zadní část). Stejně je tomu i u chvění vytřásáním a při pasivních pohybech, kdy masér ošetřuje celou dolní končetinu („přední i zadní stranu“). Na závěr masérské sestavy je provedeno závěrečné tření plochou dlaní na celé dolní končetině.
Masáž hrudníku
Při masáži hrudníku leží masírovaná osoba na zádech, paže jsou položeny volně podél těla. Celá oblast hrudního koše je obnažená (při nácviku hmatů při přímé formě výuky je ženám doporučeno zahalit ňadra poskládaným pásem ručníku) a zakryty jsou pouze dolní končetiny a oblast pasu masírovaného, pokud se po ukončení masáže hrudníku nepokračuje masáží břicha. Masírovány jsou především prsní svaly, přičemž bradavka se zbytečně nedráždí.
Z hlediska výukového pojetí nácviku masáže hrudníku u žen, ve smíšených skupinách jedinců, lze masáž částečně provádět jako masáž dekoltu.
Po dokončení úvodního třecího hmatu (na levé i pravé straně hrudního koše současně), kdy masírující stojí za hlavou masírovaného, se nejprve masíruje jedna polovina hrudníku (vzdálenější od pozice maséra) tzv. přes tělo, poté druhá. Při roztírání stojí masér u protilehlého boku masírovaného. Při hnětení, tepání a chvění je výhodnější stát v oblasti protilehlého ramene masírované osoby. Stlačování hrudníku, vytřásání i závěrečné tření se provádí v závěru masérské sestavy, na obou stranách hrudníku současně.
Masáž břicha
Masírovaný jedinec leží na zádech, paže jsou volně podél těla, dolní končetiny jsou pokrčeny v kolenou a chodidla se opírají o podložku, aby břišní krajina byla maximálně uvolněná. Ze stejného důvodu se doporučuje během celé masáže nechat paže volně podél těla. Dolní končetiny lze vypodložit polohovacími klíny a je vhodné je zakrýt osuškou.
Masáž břicha se nedoporučuje provádět bezprostředně po jídle. Všechny hmaty musejí respektovat směr jednotlivých tračníků tlustého střeva.
Masírující stojí u boku masírované osoby a masíruje břišní krajinu.
Masáž horní končetiny
Masáž horní končetiny se zahajuje v lehu na zádech a před masáží ramene se masírovaný jedinec posadí. V sedu je pak celá sestava dokončena. Masáž horní končetiny je nejnáročnější masérskou sestavou z hlediska časté změny polohy jednotlivých masírovaných segmentů.
Na začátku masáže horní končetiny se masér postaví k pánvi masírované osoby, kde zůstává i při masáži prstů, hřbetu ruky, dlaně, zápěstí a předloktí. Při masáži lokte, krajiny bicepsu a tricepsu je postaven u ramene masírovaného. Masáž ramene zahajuje v sedu u masírované osoby a po ukončení „mileneckého hmatu“ si stoupne před masírovanou osobu a masáž dokončí.
Masáž je zahájena úvodním třením celé horní končetiny nejprve na flexorových a pak na extenzorových svalových skupinách, při kterém se na celou horní končetinu nanese masážní přípravek. Poté masáž pokračuje na jejích jednotlivých částech, masírují se nejprve prsty, hřbet ruky, dlaň a zápěstí. Paže masírované osoby je mírně propnutá a po úvodním tření je volně položená podél trupu masírovaného.
Dále masérská sestava pokračuje masáží předloktí, loketního kloubu a krajiny bicepsu. Všechny hmaty uvedených segmentů se provádějí na končetině pokrčené v loketním kloubu. U masáže předloktí a krajiny bicepsu je ruka položena buď na břiše masírovaného, nebo je opřena o břicho maséra. Pouze u válení („paprčka“) je předloktí volně vztyčeno kolmo vzhůru. Při ošetření loketního kloubu je pokrčená horní končetina opřena rukou o protilehlé rameno masírované osoby.
Při masáži krajiny tricepsu je opět masírovaná paže rukou opřena o protilehlé rameno masírovaného, kromě hmatů rychlé i pomalé válení, při nichž se ošetřuje zároveň i krajina bicepsu, kdy je paže opřena o rameno maséra a může být fixována bradou (tzv. housličky).
Masírovaná osoba se dále posadí, ruce má volně položeny na svých stehnech a masér „mileneckým hmatem“ zahájí masáž ramene. Při dalších hmatech, pokud pracuje oběma rukama, si pokládá ošetřovanou paži na své rameno a fixuje ji případně bradou (tzv. housličky). V případě, že masér pracuje pouze jednou rukou, druhou ruku podkládá pod předloktí masírovaného, které je u těla, tak jako by choval „miminko“.
Celá sestava je ukončena vytřásáním celé horní končetiny, provedením pasivních pohybů a závěrečným třením.
Masáž šíje
Masírovaný jedinec sedí na židli, chodidla spočívají na podložce, ruce jsou volně položeny na stehnech. Sed nesmí být příliš uvolněný, aby masírovaná osoba nezaujímala ohnutý předklon. Oblast šíje i horní polovina zad jsou odhaleny, delší vlasy jsou sepnuty na temeni hlavy.
Masér stojí za masírovanou osobou a nejprve provede po obou stranách hrudní a šíjové oblasti současně „dirigentský hmat“. Hnětení vlnovité aplikuje pouze v oblasti sestupných snopců svalu trapézového (v horní části) nejprve na jedné a potom na druhé straně těla. Roztírání patkou a čtyřmi prsty se provádí pouze jednou rukou nejprve vpravo (vlevo) a pak na druhé straně. Druhá ruka při tom přidržuje trup za protilehlé rameno. Roztírání špetkou a palci lze provádět současně po obou stranách hrudní i šíjové oblasti nebo při výraznějších svalových asymetriích opakovaně, ve větší frekvenci u „ztuhlejší“ strany těla pouze jednou rukou. Obdobně je aplikováno roztírání malíkovou hranou a vidlicí. Dále je provedeno na každé straně zvlášť postupně tepání smetáním a tepání vějířem. Při vytření páteře a ošetření báze lební je nezbytné dostatečně uvolnit oblast šíje opřením čela o vnitřní stranu předloktí masírujícího. Závěrečný „dirigentský hmat“ se provádí po obou stranách hrudní a šíjové krajiny současně.